خبرآنلاین خبر ورزش سبک زندگی سرگرمی سلامت فرهنگ و هنر اخبار ایران اخبار جهان خبر آنلاین : خبر - سبک زندگی - ورزش - سرگرمی - سلامت - فرهنگ و هنر خرید ساعت مچی-

خبر آنلاین : خبر - سبک زندگی  - ورزش - سرگرمی - سلامت  - فرهنگ و هنر

» خبر ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» خبر نو ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» خبر ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» موبایل مینی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» موبایل ساعتی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» تبلت ارزان ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» بلک بری ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» تبلت ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» 4 سیم کارته ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» نوکیا ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» سونی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» اچ تی سی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» سامسونگ چینی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» آیفون چینی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» خرید ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» شعر کودکانه ( دوشنبه 11 شهریور 1392 )
» تولید یک پورشه با روکش مخملی!!! + عکس ( شنبه 18 خرداد 1392 )
» سرگذشت پر رنج سه خواهر داستان‌نویس ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» کم خوابی خطرناک است! ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» داستانی یک خطی اما بسیار بسیار با مفهوم!! ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» حرکات ورزشی مفید برای افراد مسن ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» قلعه‌نویی در دیدار با مسئولان دیناموکیف اوکراین/ عکس ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» محاصره خانه اردوغان توسط پلیس/هشدار به انگلیسی ها درباره سفر به ترکیه ( شنبه 11 خرداد 1392 )
» جملاتی زیبا و واقعا تاثیر گذار ( دوشنبه 30 بهمن 1391 )
» سخنانی زیبا از آنتونی رابینز ( سه شنبه 3 بهمن 1391 )
» گواردیولا سرمربی بایرن‌مونیخ/ توافق ۳ساله ژرمن‌ها با سرمربی سابق بارسا ( پنجشنبه 28 دی 1391 )
» دنیس در سرزمین عجایب + عکس ( پنجشنبه 28 دی 1391 )
» انیمیشن ˈآقا معلم و بچه هاˈ به تلویزیون می آید ( دوشنبه 18 دی 1391 )
» آندرانیک تیموریان: به استقلال برمی گردم ( شنبه 16 دی 1391 )
» بی نیازی از درآمد نفتی با واقعیت سازگار نیست ( شنبه 16 دی 1391 )

دنیس در سرزمین عجایب + عکس

نویسنده: خبر آنلاین پنجشنبه 28 دی 1391 دسته بندی : فرهنگ و هنر ,

هنر

 

هنرهای تجسمی-دنیس در سرزمین عجایب + عکس
دنیس در سرزمین عجایب + عکس

فکرش را بکنید کسی پیدا شده که دوست دارد خانه‌ها را برعکس بسازد. ساختمان‌ها را در هم گره بزند و موهای‌ فرفری‌اش را مثل ادوارد دست قیچی توی هوا رها کند و هزار کار عجیب و غریب دیگری که به ذهنش برسد انجام بدهد و هیچ خیالش نباشد که هم پیرمردی است هفتاد و چند ساله و هم یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان معاصر.

 

 

ادامه مطلب دارد


دنیس اپنهایم بیشتر از اینکه با یک حجم یا فرم معمول کارهایش را بسازد، همان تخیل به شدت فانتزی‌اش را تا جایی که توانسته روی زمین اجرا کرده و همین‌ها هم باعث شده تا آثار دنیس شبیه دنیای کارتون‌ها باشد. این نوع اجرا را می‌شود در کارهای آخر اپنهایم هم دید که حالا اجراها بزرگ‌تر از قبل هم شده بودند.


او در سال‌های آخر به کارهای خیلی بزرگ در مکان‌های عمومی علاقه‌مند شده بود و حالا مجسمه‌هایی ابتکاری‌اش که به نوعی پیوند هنر و معماری بودند، در پارک‌ها گرفته تا میدان‌های اصلی شهر هستند. به عنوان نمونه می‌‌شود به «قطعه اجرا» اشاره کرد که یک دودکش آجری گره‌خورده و بزرگ است. درست مثل یک چیزی که ما در یک کارتون خیالی می‌بینیم. این اثر که در اورلند پارک کانساس است، جدای از شکل عجیب و غریبش آدم‌ها می‌توانند با راه رفتن داخل این دودکش صدای آن را دربیاورند. اپنهایم به شکل هوشمندانه‌ای این دودکش سروته را تبدیل به یک ساز بادی کرده تا آدم‌ها با راه رفتن داخل این دودکش آن را بنوازند.

اپنهایم مجموعه آثار غول‌پیکر مختلفی دارد که می‌شود درباره هر کدام از آن‌ها حرف زد. از بین کارهای او خانه‌های غول‌پیکر و کج و معوجش از جالب‌ترین آثار دنیس به حساب می‌آیند. این خانه‌ها را باید به نوعی در جست‌وجوی آرامش برای اپنهام بدانیم که چهار دهه پایانی عمرش را در شهر شلوغ و بی‌‌دروپیکر نیویورک گذرانده است. خانه برای بیشتر ما معادل همان آرامش است و سفر نماد جست‌وجو و رفتن. حالا اگر به عنوان‌هایی که اپنهایم روی کارهای‌اش گذاشته، دقت کنیم، می‌فهمیم که «خانه اتوبوسی» یا «خانه سفری» او چقدر حس زندگی و رنگ دارند. نگاهی به «خانه اتوبوسی» بیندازید.


در نگاه اول این طور به نظر می‌رسد که این حجم غول‌پیکر تکه‌ای از یک سرزمین کارتونی است که در یک لحظه ثابت شده و در طول یک حرکت ناگهان ایستاده است؛ درست مثل اینکه یک اتوبوس در حال حرکت در یک عکس ثابت می‌شود. اما این خانه دوار و عجیب مفهوم ویژه و خاص خود را دارد. این اثر چرخه دگردیسی یک اتوبوس به یک خانه را نشان می‌دهند. این انیمیشن منجمد شده انگار که از یک عکس به عکس دیگری می‌رود تا از شکل یک اتوبوس به یک خانه تغییر کند. شاید هم مثل حرکت چرخ‌ دنده‌ دربازکنی است که درون قوطی می‌رود و بیرون می‌آید. «خانه سفری» هم از این قاعده مستثنا نیست.

آن هم مارپیچی است که آن قدر پیش می‌رود تا تبدیل به یک خانه شود. اما این مفهوم چرخیدن و گشت‌وگذار است که در این آثار تا حد یک حرکت در فضا خلاصه شده است. حرکتی که در نهایت به همان جای اول می‌رسد؛ به خانه، به قرار و آرامش. این خانه‌های غول‌پیکر و عجیب را اگر درست نگاه کنیم، غول‌های مهربانی هستند که ما را برخلاف ظاهر پیچیده‌شان به یک آرامش و جستجوی بی‌نهایت دعوت می‌کنند.


اما دنیس شکل‌های عجیب و غریب را از کجا می‌آورد؟ خودش معتقد بود که کارهایش به نوعی واکنش و پاسخی به تمایلات و گرایش‌های عام مردم است. در واقع می‌‌شود این طور گفت که اپنهایم می‌خواست با این آثار تخیل آدم‌‌ها را قلقلک بدهد. به همین دلیل هم به همه حیطه‌های هنری از جمله نقاشی، مجسمه‌سازی و ابعاد معماری‌گونه توجه می‌کرد. در واقع اپنهایم آنچه را که ما به آن عادت کرده‌ایم، به هم می‌ریزد تا به ما ثابت کند آنچه که ما می‌بینیم و تصور می‌کنیم همه چیز نیست و می‌توان با تصورات دیگری هم زندگی کرد. بعضی منتقدان و گالری داران درباره دنیس می‌گفتند که ما با آدمی سر و کار داشتیم که بسیار مشتاق بود تا یک زبان جدید در هنر به وجود بیاورد و نهایتا هم توانست برای خودش یک زبان جدید در هنر دست و پا کند.

نکته دیگری که باید در کارهای اپنهام به آن اشاره کرد، این مسئله است که بعضی از هنرمندان با یک ایده و مفهوم همه دوره کاری‌شان را می‌گذرانند. اما دنیس از آن هنرمندانی بود که تنها به یک ایده تکیه نداشت و در دوران کاری خود تا سن 72 سالگی کارهای مختلفی از اجرا، هنر خاکی، چیدمان و... را تجربه کرد و در هر کدام از آنها هم به عنوان یک فرد تاثیرگذار و نوآور شناخته شد.


او در مصاحبه‌ای در سال 2009 می‌گوید: «هیچ کس از اول هنرمند به دنیا نیامده است، شما اینجا هستید تا به اطرافتان توجه کنید و به جای سرگردانی و دستکاری مفاهیم، آن را در خود زندگی پیدا کنید.» بعضی‌ها اپنهایم را به نسل آخر هنرمندان پیشرو یا یک نسل قبل‌تر از آن مانند ویتو آکونچی،گوردن ماتا یا بروس نومان می‌چسبانند. اپنهایم کارهایش را در گالری‌ها و موزه‌های مختلفی در جهان به نمایش گذاشت و از آدم‌های عادی گرفته تا سیاستمداران و هنرمندان کارهای غول‌آسای او را دیدند. کنارشان عکس یادگاری گرفتند و دست آخر به سرزمین عجایبی که دنیس برایشان در نظر گرفته بود پرتاب شدند.

 

 
برچسب ها : خرید اینترنتی ساعت مچی ,
دنبالک ها : انیمیشن ˈآقا معلم و بچه هاˈ به تلویزیون می آید , معطل هیچ فیلمی نمی‌مانیم حتی اگر «چ» باشد! , یک کلوز آپ زیبا از دانه های برف+عکس , ده «بینوایان» بزرگ سینما , 10 اثر از میراث معنوی ایرانیان به ثبت جهانی رسید , پرکار‌ترین بازیگران زن و مرد جشنواره سی و یکم , مهم‌ترین کتاب‌های سال 2012 , 200 سالگی "غرور و تعصب" , در شب سرد زمستانی.... , برگزیدگان "جوایز ادبی دنیا" در سال 2012 , علت فوت مجری شبکه2 مشخص شد ,

ادامه مطلب ... نظرات :


صفحات جانبی
» 12
» من
نویسندگان
لینکدونی

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 20te20 Group , All Rights Reserved ©
خرید ساعت مچی دخترانه
خرید ساعت مچی مردانه
خرید اینترنتی ساعت مچی
خرید ساعت مچی زنانه
خرید ساعت مچی
گوشی موبایل طرح گلکسی نوت 2
طرح اصلی گالکسی نوت 2 + سیتم عامل آندروید
طرح آیفون 4s +سیتم عامل آندروید
گوشی HTC ONE X طرح اصلی + سیتم عامل آندرویید 4
آیفون 5 طرح اصلی + سیستم عامل اندروید
طرح اصلی Sony Xperia Live
طرح اصلی { lt 26 } اكسپریا s
طرح اصلی Samsung Galaxy SIII با اندروید ۴
طرح سامسونگ گلکسی اس 3 مینی +سیتم عامل آندروید
گوشی 2 سیمکارته طرح آیفون 5
گوشی 2 سیمکارته طرح آیفون 4S + باطری اضافه
آیفون 5 طرح اصلی + سیستم عامل اندروید
خرید تبلت Wintouch مدل Q75 S
تبلت 9 اینچی طرح سامسونگ با قابلیت نصب 2 سیمکارت
طرح GALAXY S3 سامسونگ
خرید ساعت مچی زنانه ساعت مچی جی شاک خرید ساعت مچی مردانه خرید ساعت مچی دخترانه خرید ساعت مچی بچه گانه خرید ساعت رولکس نقره ای نگین دار مردانه زنانه خرید ساعت مچی مارک خرید ساعت مچی اورجینال و 3 موتوره ساعت مچی کاسیو casio عطر و ادکن فروشگاه اینترنتی ساعت مچی فروش ساعت گوشی طرح اصل خرید ساعت مچی ساعت مچی جی شاک خرید گوشی طرح اصل فروش کالا ارزان موبایل تاج موبایل ساعت ست مردانه و زنانه خرید لباس راحتی ترک خرید ساعت اتوماتیک پودر جینسینگ روغن بیگر فروشگاه کارولین فروشگاه تی شرت محرم
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic