خبرآنلاین خبر ورزش سبک زندگی سرگرمی سلامت فرهنگ و هنر اخبار ایران اخبار جهان خبر آنلاین : خبر - سبک زندگی - ورزش - سرگرمی - سلامت - فرهنگ و هنر خرید ساعت مچی-

خبر آنلاین : خبر - سبک زندگی  - ورزش - سرگرمی - سلامت  - فرهنگ و هنر

» خبر ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» خبر نو ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» خبر ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» موبایل مینی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» موبایل ساعتی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» تبلت ارزان ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» بلک بری ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» تبلت ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» 4 سیم کارته ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» نوکیا ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» سونی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» اچ تی سی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» سامسونگ چینی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» آیفون چینی ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» خرید ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» شعر کودکانه ( دوشنبه 11 شهریور 1392 )
» تولید یک پورشه با روکش مخملی!!! + عکس ( شنبه 18 خرداد 1392 )
» سرگذشت پر رنج سه خواهر داستان‌نویس ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» کم خوابی خطرناک است! ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» داستانی یک خطی اما بسیار بسیار با مفهوم!! ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» حرکات ورزشی مفید برای افراد مسن ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» قلعه‌نویی در دیدار با مسئولان دیناموکیف اوکراین/ عکس ( یکشنبه 12 خرداد 1392 )
» محاصره خانه اردوغان توسط پلیس/هشدار به انگلیسی ها درباره سفر به ترکیه ( شنبه 11 خرداد 1392 )
» جملاتی زیبا و واقعا تاثیر گذار ( دوشنبه 30 بهمن 1391 )
» سخنانی زیبا از آنتونی رابینز ( سه شنبه 3 بهمن 1391 )
» گواردیولا سرمربی بایرن‌مونیخ/ توافق ۳ساله ژرمن‌ها با سرمربی سابق بارسا ( پنجشنبه 28 دی 1391 )
» دنیس در سرزمین عجایب + عکس ( پنجشنبه 28 دی 1391 )
» انیمیشن ˈآقا معلم و بچه هاˈ به تلویزیون می آید ( دوشنبه 18 دی 1391 )
» آندرانیک تیموریان: به استقلال برمی گردم ( شنبه 16 دی 1391 )
» بی نیازی از درآمد نفتی با واقعیت سازگار نیست ( شنبه 16 دی 1391 )

10 اثر از میراث معنوی ایرانیان به ثبت جهانی رسید

نویسنده: خبر آنلاین جمعه 15 دی 1391 دسته بندی : فرهنگ و هنر ,
آداب و رسوم
10 اثر از میراث معنوی ایرانیان به ثبت جهانی رسید

آثار معنوی ایرانی شامل: نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین های پهلوانی، قالیشویی مشهد اردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقال(قصه پردازی )ایرانی، به ثبت یونسکو رسیدند.


ثبت جهانی آثار ملموس و ناملموس فرهنگی ایران، نقش موثری در صیانت از سرمایه‌های فرهنگی کشور و معرفی تمدن ایران در عرصه‌های بین‌المللی دارد.

از میان ۱۲۰ اثر معنوی که در یونسکو به ثبت رسیده، 10 اثر متعلق به ایران است، در حالی که ایران سرشار از آثار و یادگارهای معنوی متعدد است و می‌تواند سهم بیشتری از این میزان را به خود اختصاص دهد.

بیش از ۴۵۰ اثر معنوی در کنار ابنیه و محوطه‌های تاریخی ثبت و ضبط شده است. ۹ پرونده آثار معنوی کشور طی شش سال گذشته در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت رسیده است.

امسال نیز مراسم قالی‌شویی مشهد اردهال کاشان به عنوان دهمین اثر میراث معنوی ایران به ثبت جهانی رسیده است.

نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، هنر و مراسم نمایشی تعزیه، موسیقی بخش‌های خراسانی، آیین پهلوانی و رقص پهلوانی، روش سنتی قالیبافی در استان فارس، روش سنتی قالیبافی در کاشان، (قصه‌پردازی) نقالی ایرانی، دانش ساخت لنچ در خلیج فارس، قالیشویی مشهد اردهال کاشان نیز فهرستی از میراث فرهنگی و معنوی کشورمان است که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌ است.

معرفی میراث معنوی ایرانی که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است:

« نوروز »
پس از سال‌ها انتظار و ارائه درخواست ثبت جهانی نوروز به سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد ـ یونسكو ـ سرانجام هشتم مهر‌1388 مهم‌ترین جشن باستانی ایرانیان به ثبت جهانی رسید.

ثبت جهانی نوروز توسط یونسکو در حالی اتفاق افتاد که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران چهار سال پیش از آن یعنی‌ سال 84 مدارک و مستندات لازم برای ثبت این رویداد مهم سنتی و باستانی را به مراجع ذی‌ربط ارسال کرده بود، اما کارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری علت تاخیر چند ساله در ثبت جهانی پرونده نوروز در فهرست جهانی میراث غیرملموس یونسکو را ضرورت تغییر در ضوابط این نهاد بین‌المللی می‌دانستند.

هرچند نوروز جشن ملی مردم آریایی محسوب می‌شود، ولی در طول تاریخ تجلیل این جشن در میان مردم ترك زبان منطقه آسیای مركزی، یعنی ازبك‌ها، قرقیزها، قزاق‌ها و تركمن‌ها نیز رایج بوده است.‌نوروز برابر با یکم فروردین ‌(روزشمار خورشیدی)

جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف ایران نوروز را جشن می‌گیرند.
نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها هم تعطیل رسمی است.

« موسیقی‌ردیفی ایرانی »
ثبت جهانی ردیف موسیقی ایرانی(در مهرماه 1388) افتخار بزرگی برای کشور ایران به شمار می‌آید و این نخستین بار است که یک اثر ناملموس از ایران به ثبت جهانی می‌رسد.‌‌ردیف موسیقی سنتی موسیقی کلاسیک ایرانی مجموعه الگویی بنیادی است که برای اجرای موسیقی بداهه‌پردازی و آهنگسازی و در حقیقت چند مجموعه از آهنگ محسوب می‌شود.

ردیف موسیقی وسیله‌ای برای حفظ و انتقال میراث فرهنگی ایران در قالب ساختارهای زیبایی‌شناختی است که به طور شفاهی از استاد به شاگرد منتقل می‌شود.

سابقه تاریخی ردیف بررسی در دوره قاجار تکوین و تاریخچه آن به اواسط دوره صفویه قابل پیگیری است.

دو نوع ردیف موسیقی به نام آوازی و سازی وجود دارد که ردیف‌های سازی با توجه به ویژگی‌های فنی سازهای مختلف اجرا می‌شود.

‌تار، سه‌تار، سنتور، کمانچه، نی، عود، قانون ویلون و سازهای اصلی موسیقی کلاسیک است که با آنها ردیف اجرا می‌شود.

‌ردیف موسیقی وسیله‌ای برای حفظ و انتقال میراث فرهنگی ایران در قالب ساختارهای زیبایی‌شناختی است كه به طور شفاهی از استاد به شاگرد منتقل می‌شود.

« قالیبافی استان فارس »
دوسوم از خاك استان فارس محل زیست عشایر مختلفی است كه از هزاران سال پیش در این سرزمین پهناور زندگی كرده و برای دسترسی به هوای معتدل و چراگاه‌های سرسبز برای دام‌های خود در طول سال مبادرت به كوچ‌های طولانی می‌كنند.

به طور كلی روش‌های بافت و نقشمایه‌ها و نگاره‌های استان فارس در حد كمال زیبایی و تنوع است و البته در هر ایل و طایفه و در هر ناحیه فرق می‌كند. به تقریب تمامی آنها روی زمین بافته می‌شوند.

قالی و قالیچه‌های فارس بیشتر دو پوده بوده و تار و پود آنها از جنس پشم است. گره به كار رفته در فرش‌های این استان بسته به ایل و طایفه متفاوت است چنانچه در دستبافت‌های ایل قشقایی گره فارسی در حالی كه در میان بافنده‌های مستقر در نی ریز و اصطهبانات گره‌های فارسی ـ تركی بسته به مورد رایج است و در سایر ایل‌ها می‌توان گفت به تمامی گره تركی یا متقارن را ترجیح می‌دهند. پشم‌های به دست آمده از گوسفند‌های فارس لطیف و براق بوده و رنگ‌های پرمایه و دلپذیری كه در این ناحیه به فراوانی یافت می‌شود.

روی این الیاف فرصت خودنمایی بیشتری می‌یابند. روش سنتی قالیبافی در استان فارس در آبان 1390 ثبت جهانی شد.

« آیینهای پهلوانی »
ثبت جهانی آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای در سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراث معنوی بشریت در آبان‌89 اتفاق افتاد.

دو سال پیش‌ این آیین ثبت ملی شده بود. ‌آیین پهلوانی ایران از پیشینه‌ای به درازای تاریخ این سرزمین کهن برخوردار است، این آیین کهن در گذر زمان رنج‌ها کشیده و شادکامی‌های فراوانی را پذیرا شده تا آموخته‌ها، اندوخته و... به اینجا رسیده است.

ورزش باستانی ایران با پیشینه‌ای رزمی و آیینی گرچه در دورهای مختلف تاریخی ‌دچار دگرگونی‌های ظاهری شد، ولی کالبد اصلی و چارچوب نخستین خود را از دست نداد و اگر زنگارهای سده‌های پسین (آخر) از پیکره آن زدوده شود یکی از بهترین و کارآمدترین نهادهای فرهنگی ایرانیان خواهد بود.

به این ترتیب، ورزش کشتی یکی از باسابقه‌ترین رشته‌های ورزشی است که از دوران باستان به اشکالی در نقاط مختلف ایران رواج داشته است.

آنچه بیش از هر چیز بر کشتی در سراسر ایران حکمفرما بوده نه‌تنها جنبه بدنی و ورزشی آن، بلکه بیشتر از آن به‌علت روح جوانمردی و سلحشوری و انگیزه‌ای برای آمادگی بدنی در مقابل حوادث گوناگون ازجمله جنگ‌های تن به تن و دفاع از کیان و مملکت و ایستادگی در مقابل زورمندان بوده است.

کشتی‌های محلی ایران به نام‌های گوناگون مشهور بوده و هر کدام برای خود لطف و منزلتی ویژه دارد و مشهورترین آنها شامل کشتی پهلوانی، کشتی آشیرما، کشتی گرش، کشتی لوچو، کشتی باچوخه و کشتی زوران پاتوله است.

« قالیشویی‌مشهد اردهال‌کاشان »

آیین قالیشویان مشهد اردهال کاشان به عنوان تازه‌ترین اثر ایران در هفته گذشته در فهرست میراث معنوی یونسکو ثبت شده است.

مراسم سنتی مذهبی قالیشویان از سنت‌های چند هزار ساله است كه در دومین جمعه مهر هر سال در مشهد اردهال كاشان برگزار می‌شود.

مراسم قالیشویان نمایش واقعه شهادت سلطان علی بن محمدباقر(ع) در سال 113 هجرت در سرزمین مشهد اردهال و نحوه به خاكسپاری این امامزاده جلیل القدر توسط اهالی فین كاشان است كه هر ساله با تعصب و غرور خاصی معمولا در یكی از روزهای میان نهم تا پانزدهم مهر برگزار می‌شود و به روز قالیشویان معروف
است.

هرگاه این جمعه با یكی از روزهای سوگواری و جشن مذهبی یا با یك رویداد برجسته تاریخی و سیاسی همزمان بشود، مراسم در همان هفته برپا می‌شود.

« تعزیه »

نمایش آیینی تعزیه بنا به اسناد به دست آمده از بخارا و مناطق ماوراءالنهر مراسمی پرشکوه در سوگ کشته شدن سیاوش به دست افراسیاب بوده است.

این آیین بعدها و بعد از ورود اسلام در بزرگداشت شهادت امام حسین(ع) ادامه حیات داد.

روند ثبت جهانی تعزیه از سال 1384 مفتوح شده بود که به دلیل ناقص بودن مدارک ارسالی برای تحقیق و بررسی پیرامون آن در یونسکو یا نبود تطابق مدارک ارسالی با استانداردهای این سازمان، روند ثبت جهانی آن به تاخیر افتاد.

جالب این که هنر نمایشی تعزیه درحالی در فهرست میراث جهانی و ناملموس یونسکو قرار گرفت که ترکیه نیز مدعی ثبت آن به نام کشورش بود. با این حال پرونده ثبتی تعزیه به دلیل قدمت برگزاری آن، به صورت مستقل به نام ایران ثبت شد.

تعزیه هنر قدسی است و اشخاص تعزیه همه در این نمایش به عبادت می‌پردازند. با وضو وارد صحنه می‌شوند و در گروه مخالف‌خوان (دشمن) و موافق (یاران) امام حسین(ع) جای می‌گیرند.

اشخاص تعزیه، بازیگران غیرحرفه‌ای هستند که این خود نشان‌دهنده نمایش دینی است. گروه موافق‌خوان و گروه مخالف‌خوان قبل و بعد از تعزیه دوستدار امام(ع) هستند.زبان تعزیه، ویژه است و ترکیبی از شعر، موسیقی، دکلمه و گاه خطابه‌های پرشور.

« روش سنتی ‌قالیبافی در‌کاشان »

قالی کاشان با یک نظر سریع هم از طریق بافت بسیار ظریف (گره با پرز کوتاه و ظریف) که جزئیات تمام نقش‌ها را ظاهر می‌سازد و هم از طریق پشم بسیار عالی مرینوس آن که به سطح قالی یک حالت مخملی می‌دهد، قابل تشخیص است.

بدون تردید استفاده از پشم استرالیایی توسط کسی انجام شده که اساس تولید فرش نوین کاشان را گذاشته و واردکننده همین پشم و بنیانگذار بافندگی شهر بوده است.

علاوه بر آن بقیه پشم‌ها از تولیدات گله داری‌های خراسان، آذربایجان، کرمانشاهان و تهران تهیه می‌شود.

سابق در کاشان قالی‌ها و قالیچه‌های ابریشمی بسیار ظریف و همچنین فرش‌های کرکی مرغوبی بافته می‌شد.

قالی‌های کاشان و قالی‌های آران کاشان به استثنای قالی هایی که کلا از ابریشم بافته شده، دارای یک بافت متراکم و ضخیم است.

در پشت قالی، پود دیگری را مشاهده می‌کنیم که نازک‌تر و جنس آن نیز پنبه‌ای و رنگ آن آبی است بنابراین این قالی‌ها قطعا پس از هر رج گره، دارای دو رشته پود است که اولین رشته پود به صورت کشیده بوده و دومین رشته حالت شل و آزاد دارد.

« موسیقی بخشیهای خراسان »
موسیقی بخشی‌های (نوازنده و خوانندگان محلی خراسان که مجموعه‌ای از شعر، ادبیات، عرفان و اخلاق را دربرمی‌گیرد به کوشش هوشنگ جاوید و مجتبی قیطاقی در تاریخ اول تیر‌ ۱۳۹۰ به عنوان میراث فرهنگی معنوی یونسکو به ثبت رسید.

منطقه‌ای كه امروزه در نقشه فعلی ایران خراسان شمالی نامیده می‌شود، تركیب قومی ویژه‌ای دارد كه اغلب ترك‌زبان‌ها و كردزبان‌ها و تا حدودی فارسی‌زبان‌ها در آن سكونت دارند؛ این در حالی است كه قوچان در این منطقه دارای اهمیت فرهنگی بیشتری است و یك كانون به شمار می‌رود كه در آن اقوام ترك، كرد، تركمن و فارس نیز زندگی می‌كنند؛ این تركیب قومی باعث آمیزش فرهنگی شده است، به گونه ای كه موسیقی تركمنی توانسته در بخش‌هایی از موسیقی شمال خراسان تاثیر عمیقی داشته باشد.

در منطقه شرقی استان خراسان رضوی، شهرهای خواف، تربت‌جام و تایباد، به نوعی دارای مركزیت موسیقی در این استان است.

« فناوری ساخت لنچ در جنوب ایران »
مهارت‌های سنتی ساخت و ساز و دریانوردی لنج ایرانی در خلیج فارس بیست و هفتم نوامبر ۲۰۱۱ در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید.

‌دانش ساخت لنچ به دانش ساخت لنچ‌های ایرانی گفته می‌شود این لنچ‌ها که توسط مردم جنوب ایران و ساکنان خلیج فارس برای سفرهای دریایی، تجارت، ماهیگیری و غواصی مروارید استفاده می‌شود، به طور سنتی با استفاده از دست و چوب ساخته می‌شود.

دریانوردان ایرانی این لنچ‌ها را با توجه به موقعیت خورشید، ماه و ستاره و با استفاده از فرمول خاص برای محاسبه عرض و طول جغرافیایی و همچنین عمق آب و پیش‌بینی‌های آب و هواشناسی می‌سازند.

ساخت لنچ دارای موسیقی و ریتم‌های خاص خود است که این سرودها توسط ملوانان و قایقران در حال کار کردن خوانده می‌شود.

امروزه با توجه به جایگزین شدن لنچ‌های چوبی با قایق‌های فایبرگلاس این فرهنگ و دانش و تشریفات بتدریج در حال کمرنگ شدن است. بندرعباس و بندر بوشهر از جایگاه‌های مهم ساخت لنج در ایران به شمار می‌آید.

« نقالی (قصه‌پردازی) ایرانی »
تدوین پرونده ثبت جهانی (مهرماه 1388)نقالی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بنیاد فردوسی، خانه تئاتر و مرکز هنرهای نمایشی کشور ایران انجام پذیرفته است.

ثبت پرونده «نقالی» در ششمین اجلاس میراث معنوی ناملموس یونسکو در سال گذشته به ثبت جهانی رسید.

نقالی ایرانی یا افسانه‌گویی ایرانی کهن‌ترین شکل بازگویی افسانه‌ها در ایران است و از مدت‌ها پیش نقش مهمی در جامعه دارد.

نقال کسی است که نقل حماسی می‌گوید و مضمون نقل‌هایش بیشتر پیرامون داستان شاهان و پهلوانان ایران زمین است.

نقال، شعر یا نثرها را با حرکات و اشارات و گاهی به همراه موسیقی و توصیف کتیبه‌ها و نقاشی‌ها بازگو می‌کند. نقال به استعداد قابل توجهی برای حفظ اشعار و متن‌ها و همچنین توانایی بداهه‌گویی و مهارت سخنرانی نیاز دارد.

لباس نقال ساده ‌است و گاهی به همراه کلاه باستانی یا کت‌های زرهی در طول اجرای برنامه برای بازگو کردن صحنه‌های نبرد است.

نقال به عنوان نقل کننده و مروج فرهنگ عامیانه، داستان‌های حماسی و قومی و موسیقی فولکلور ایران شناخته می‌شود.

نقال‌ها پیشتر در قهوه‌خانه‌ها و مکان‌های تاریخی مانند کاروانسراها به اجرای برنامه می‌پرداختند. امروزه با کاهش محبوبیت قهوه‌خانه‌ها و از بین رفتن کاروانسراها و به وجود آمدن اشکال جدید سرگرمی و کم کاری عرصه فرهنگ در ایران، هواداران این هنر دراماتیک ایرانی بتدریج رو به کاهش استبرچسب ها : ثبت جهانی 10 اثر , 10 اثر ثبت جهانی شده جدید , خرید اینترنتی ساعت مچی ,
دنبالک ها : پرکار‌ترین بازیگران زن و مرد جشنواره سی و یکم , مهم‌ترین کتاب‌های سال 2012 , 200 سالگی "غرور و تعصب" , در شب سرد زمستانی.... , به مناسبت میلاد مبارک حضرت مسیح (ع) , برگزیدگان "جوایز ادبی دنیا" در سال 2012 , علت فوت مجری شبکه2 مشخص شد ,

ادامه مطلب ... نظرات :


صفحات جانبی
» 12
» من
نویسندگان
لینکدونی

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 20te20 Group , All Rights Reserved ©
خرید ساعت مچی دخترانه
خرید ساعت مچی مردانه
خرید اینترنتی ساعت مچی
خرید ساعت مچی زنانه
خرید ساعت مچی
گوشی موبایل طرح گلکسی نوت 2
طرح اصلی گالکسی نوت 2 + سیتم عامل آندروید
طرح آیفون 4s +سیتم عامل آندروید
گوشی HTC ONE X طرح اصلی + سیتم عامل آندرویید 4
آیفون 5 طرح اصلی + سیستم عامل اندروید
طرح اصلی Sony Xperia Live
طرح اصلی { lt 26 } اكسپریا s
طرح اصلی Samsung Galaxy SIII با اندروید ۴
طرح سامسونگ گلکسی اس 3 مینی +سیتم عامل آندروید
گوشی 2 سیمکارته طرح آیفون 5
گوشی 2 سیمکارته طرح آیفون 4S + باطری اضافه
آیفون 5 طرح اصلی + سیستم عامل اندروید
خرید تبلت Wintouch مدل Q75 S
تبلت 9 اینچی طرح سامسونگ با قابلیت نصب 2 سیمکارت
طرح GALAXY S3 سامسونگ
خرید ساعت مچی زنانه ساعت مچی جی شاک خرید ساعت مچی مردانه خرید ساعت مچی دخترانه خرید ساعت مچی بچه گانه خرید ساعت رولکس نقره ای نگین دار مردانه زنانه خرید ساعت مچی مارک خرید ساعت مچی اورجینال و 3 موتوره ساعت مچی کاسیو casio عطر و ادکن فروشگاه اینترنتی ساعت مچی فروش ساعت گوشی طرح اصل خرید ساعت مچی ساعت مچی جی شاک خرید گوشی طرح اصل فروش کالا ارزان موبایل تاج موبایل ساعت ست مردانه و زنانه خرید لباس راحتی ترک خرید ساعت اتوماتیک پودر جینسینگ روغن بیگر فروشگاه کارولین فروشگاه تی شرت محرم
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic